الترا سونوگرافی داپلر رنگی

التراسونوگرافی از راههای تشخیصی نوین بیماری ها  است و به آن اکوگرافی و صوت نگاری هم گفته می شود. در این متد بر مبنای انعکاس و جذب امواج ماوراء صوتی ، بررسی بافت های زیر جلدی ؛عضلات ، مفاصل ، تاندونها و اندامهای داخلی بدن و ضایعات آنها انجام می شود. سونوگرافی در حاملگی و بیماریهای زنان و به ویژه بررسی ضایعات پستان کاربرد وسیع دارد. تاریخ استفاده از  این روش به سال 1937 میلادی برمی گردد(توسط دانشمندی به نام  کارل تئودور دوسیک).
سونوگرافی به رادیولوژیست امکان جستجوی واقعی و لحظه به لحظه (با تغییر جهت و محل قرار گیری پروب) می دهد  به طوریکه اندازه گیری ها و بررسی های تومورهای پنهان در زوایای بدن،  با این روش آسانتر می شود .
این روش در بررسی اندامهای حاوی گاز و نیز اندامهای سخت مثل استخوان محدودیت دارد و عموما در بیماریهای زنان و مامائی و پستان و بررسی برخی آنومالی های مغزی کودکان و حتی تومورهای سیستم عصبی و بیماریهای چشم و شکم و لگن و بیضه ها و قلب و بویژه عروق محیطی بسیار کمک کننده است .
از امواج ماوراء صورتی در دندانپزشکی و فیزیوتراپی و ترمیم زخمها نیز استفاده می شود ولی در حال حاضر استفاده از این دستگاه در مرکز ما تشخیصی خواهد بود.
 مرکز،  اقدام به خرید اولتراساند داپلر رنگی MyLab 70 از شرکت Esaote ایتالیا کرده که در نوع خود از پیشرفته ترین ها است  و مجهز به پروبهای سطحی و عمقی و ویژه سونوگرافی ترانس رکتال و ترانس واژینال  و 4Dمی باشد .
این سونوگرافی ابزار تشخیصی مکمل در نمونه برداری بافتی (بیوپسی) است و قابلیت انطباق با CT و MRI را دارد.
امیدواریم با به راه انداختن مرکز بیماریهای پستان،  بتوانیم از این دستگاه و دستگاههای مکمل ماموگرافی و MRI به خوبی در غربالگری و تشخیص بیماری های breast بهره گیریم .