• رادیولوژی دیجیتال

  رادیوگرافی هنوز در مورد استخوانها و برخی ضایعات دستگاههای گوارشی و ادراری و برخی موارد بررسی های عروقی، حرف اول را می زند. اینکه تمام یک استخوان خاص در یک فیلم رادیولوژی به تصویر کشیده می شود برای جراحان اُرتوپدی(در شکستگی ها و بیماریها ی استخوان) بسیار روشنگر است چرا که حدود و گسترش فضایی ضایعه را به خوبی روشن می کند .تاریخ استفاده از این تکنولوژی تشخیصی؛ به سال 1896 بر می گردد که آقای رونتگن برای اولین بار از دست پروفسور آناتومی آقای Vol Kollikenرادیوگرافی به عمل می آوردو این می شود مقدمه علم و فن آوری تصویر برداری با پرتو ایکس یا رونتگن در حوزه اسکلتی – عضلانی.تغییرات مختلفی دراین حوزه همانند سایر شاخه های فن آوری اتفاق ادامه مطلب
 • رادیوگرافی های ویژه دهان و دندان

  مرکز تصویر برداری نُوا بعنوان پیشرو در امر خدمت رسانی روز دنیا درمنطقه مراغه از دستگاههای فول دیجیتال پانورکس، سفالوگرافی و توموگرافی حجمی (V.T) و تکی دندان دیجیتال بهره گرفته است و با مشاوره دندانپزشکان منطقه به یاری خدا اولین سانترفوق تخصصی دهان و دندان در این مرکزبه زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. دستگاه های این بخش ساخت شرکت Instrumentarium کشور فنلاند است که تحت گارانتی شرکت پایا مد الکترونیک وارد و نصب و راه اندازی شده است. قابلیت های توموگرافی حجمی در بررسی های تکمیلی دندانپزشکی قابل اعتنا است و با توجه به نبود این امکان در شمال غرب ، مرکز ما خواهد توانست کمک تشخیص خوبی برای جراحان پرکار و فعال دندانپزشک مراغه و شهرهای مجاور باشد ادامه مطلب
 • الترا سونوگرافی داپلر رنگی

  التراسونوگرافی از راههای تشخیصی نوین بیماری ها است و به آن اکوگرافی و صوت نگاری هم گفته می شود. در این متد بر مبنای انعکاس و جذب امواج ماوراء صوتی ، بررسی بافت های زیر جلدی ؛عضلات ، مفاصل ، تاندونها و اندامهای داخلی بدن و ضایعات آنها انجام می شود. سونوگرافی در حاملگی و بیماریهای زنان و به ویژه بررسی ضایعات پستان کاربرد وسیع دارد. تاریخ استفاده از این روش به سال 1937 میلادی برمی گردد(توسط دانشمندی به نام کارل تئودور دوسیک).سونوگرافی به رادیولوژیست امکان جستجوی واقعی و لحظه به لحظه (با تغییر جهت و محل قرار گیری پروب) می دهد به طوریکه اندازه گیری ها و بررسی های تومورهای پنهان در زوایای بدن، با این روش آسانتر می شود .این روش ادامه مطلب
 • سنجش تراکم استخوان

  از دستگاههای خاصی که به عنوان تصویر برداری کمک تشخیصی در بیماری های روماتولوژیک و اُرتوپدیک و غدد و متابولیسم متداول شده می توان به f-Bone Mineral Densitometer-BMDاشاره کرد که دانسیتی (تراکم) مغز و کورتکس استخوان را در اسکلت انسان می سنجد و در موارد مرضی پوکی استخوان راهنما ی همکاران در امر درمان گروههای مبتلا می شود . شرکت سهند تشخیص درمان در این مورد با انتخاب تولید کننده برتر آمریکایی در مورد دستگاههای سنجش تراکم استخوان اقدام به وارد کردن دستگاه هولوجیک پس از اخذ مجوز های ویژه توسط شرکت تکاپو طب از کشور آمریکا نموده و همه قابلیت های موجود این دستگاه را برای منطقه فراهم نموده است . سعی ما بر آن خواهد بود که با برپائی کنفرانس ادامه مطلب
 • سی تی اسکن، برش نگاری رایانه ای

  CTScan یا برش نگاری رایانه ای روشی نوین است که در علوم تشخیص پزشکی کاربرد فراوان پیدا کرده است . در این روش کالبد انسان به صورت لایه به لایه بررسی و اسکن می شود و بخشهای درونی بدن برای پزشکان در شکل مقطع قابل مشاهده می شوند. عملا اولین CTScan تجاری پزشکی در سال 1972 توسط گودفری هانسفیلد در آزمایشگاه EMI انگلیس تولید شده است. سالها بعد Will Kalender با ایجاد برخی تغییرات امکان CT اسپیرال را فراهم کرد و وقفه قسمتهای بین برش ها در این نوع تصویر برداری از بین رفت و امکان بررسی همه بدن فراهم شد .به طور کلی در تولید CT هفت نسل دستگاه تولید شده است .-1 Pencil beem که حرکت منبع اشعه و ادامه مطلب
 • ام آر آی MRI

  MRI ، تصویر سازی با روش تشدید مغناطیس می باشد. اختراع این دستگاه در سایه فعالیت های مستمر دو دانشمند برجسته به نام ریموند دامادیان و پاول سی لاتربور صورت گرفته است. با این روش می توان به تصاویر در سه جهت کورونال و ساجیتال و اگزیال دست یافت و این ، دستاورد بسیار مهمی است چرا که در روش CT ، رسیدن به این مرحله نیاز به زمان و دوباره سازی تصویر و تخمین حجم دارد.دومین مزیت MRI عدم استفاده از پرتو x است .اما ، پر هزینه تر بودن این روش و زمانِ زیاد لازم برای تصویر برداری ، از ناتوانی های نسبی این روش می باشد .گروه پزشکی وابسته به شرکت بهره بردار مرکز در حال حاضر از دستگاه MRI نیو سافت ادامه مطلب
 • ماموگرافی دیجیتال

  انسان دور از رنج نیست .اثر عوامل محیطی و وراثتی و نیز سپری شدن عمر هرکدام به نوعی در ارگانها و بافتهای زنده آدمی تغییر ایجاد می کند .بیماریها بهانه ای می شوند برای رفتن . اما خدا در خلقت آدمی میل به تغییر و قدرت انتخاب را به ودیعه گذاشته است. بروز ناخوشی در یک بیمار عیار انسانهای دیگر را در تلاش برای رفع ناخوشی او مشخص می سازد. پزشک ، پرستار و خویشان و دوستان بیمار هر کدام در مقام خود یک ارکستر روحانی ترتیب می دهند و نغمه نجات و آرامش را می سرایند. رهائی در دست خداست اما تلاش مقدس است. شش سال پیش گروه پزشکی ما تحت عنوان شرکت بهینه تصویر سهند، امکانات کمک تشخیصی فوق تخصصی ادامه مطلب
 • پزشکی و رادیولوژی از راه دور PACS

  همگام با پيشرفت فن آوري در عرصه هاي گوناگون علمي و عملي در دهه هاي اخير، علم پزشكي و شاخه هاي مرتبط با آن از اين تحول بي بهره نبوده است. ورود تجهيزات پيشرفته و نرم افزارهاي تخصصي به اين عرصه موجب گرديده تا مراحل مختلف تشخيص و درمان با دقت ، سرعت و سهولت بيشتري انجام گيرد.تله راديولوژي و تله مديسن به زبان ساده به معناي راديولوژي و پزشكي از راه دور است . به شكلي كه با كمك سخت افزارها و نرم افزارها ي جديد اين امكان فراهم مي شود تا پزشكان و متخصصان پاراكلينيك حتي بدون حضور در مرکز درماني (كه بيمار در آن تحت درمان يا پيگيري مراحل مختلف تشخيص است ) به اطلاعات پزشكي ، پرونده ها و تصاوير ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

مرکز تصویربرداری تخصصی پزشکی نُوا

مرکز تصویربرداری پزشکی نوا (شرکت سهند تشخیص درمانSTD) در مجاورت بیمارستان امیرالمومنین (ع) مراغه درروستای زیبای نوا بازیربنای 2000مترمربع در4 طبقه مستقراست وهمه دستگاه های فوق تخصصی تشخیصی پزشکی را فراهم کرده است( ام آر آی ، سیتی اسکن اسپیرال،دستگاه سنجش تراکم استخوان،ماموگرافی تمام دیجیتال،دستگاه پانورکس وسفالومتر وتکی دندان دیجیتال وتوموگرافی حجمی فک،رادیوگرافی دیجیتال مستقیم ،اولتراسونوگرافی داپلررنگی4D ) ..

طبیعتی سرسبزوزیبا باچشمه سارها ورودخانه های پرآب ، دردامنه کوه سربلند سهند، با باغاتی که همه ی انواع میوه های مناطق معتدله را دردامن می پرورند،با مردمی که هوش وذوق وخردوتدبیر ،سرشت ذاتی آنها راترکیب کرده است،از گذشته های دور شهری را برآورده اندآباد،زیبا واستوار،دراین گوشه ی ایران عزیز( که  آغوش آذربایجان وکردستان است ).

شهری که با برف سهند سرفرازوآب قرُق  وصافی – واکنون سد علویان – برفابش همیشه روبراه است وبا مقاصدالالحان عبدالقادرش سازَش به کام ؛ وبا اشعارعارفانه ی اوحدی و اشرف و زکی، در سلوک همگام ؛ وبا تدبیرعلما وخردمندان بنام ،روزگارش به مراد ومرام.

شهر مراغه ، شهر تمدن کهن، شهرتاریخ، پایتخت جباران ویرانگر مغول که تحت تاثیرخرد خواجه نصیر طوسی ، به دانش ودین وآبادانی مایل شدند ودر همین شهر،عظیمترین کتابخانه را(با400000کتاب خطی) درکنار علمی ترین رصدخانه مرجع ستاره شناسان جهان  برپای داشتند.

شهری که در هر مقطع از تاریخ قرون اخیر،برای تداوم آهنگ پیشرفت ورونق خود با هشیاری وپایمردی کوشیدواکنون مظاهر ترقی وتکامل عصر جدیدرابا پیشاهنگی پروردگان مدبّرو دانشمندش بسرعت جذب می کند (سدعلویان،کارخانه های بزرگ،مراکز دانشگاهی وبهداشتی ودرمانی متعدد، فرودگاه و توسعه خط آهن وراهسازی وشهرسازی و...).

مانیز به نوبه خود مفتخریم که دراین آهنگ حرکت بسوی  تعالی همراه مردم گرانمایه ی منطقه ایم مردمی که برخی از آنان درسرمایه دانش وخردوتجارب حرفه ای ماشریکند وبرخی در دستمایه مادی این کار جمعی.

مرکز تصویربرداری پزشکی نوا (شرکت سهند تشخیص درمانSTD) در مجاورت بیمارستان امیرالمومنین (ع) مراغه درروستای زیبای نوا بازیربنای 2000مترمربع در4 طبقه مستقراست وهمه دستگاه های فوق تخصصی تشخیصی پزشکی را فراهم کرده است( ام آر آی ، سیتی اسکن اسپیرال،دستگاه سنجش تراکم استخوان،ماموگرافی تمام دیجیتال،دستگاه پانورکس وسفالومتر وتکی دندان دیجیتال وتوموگرافی حجمی فک،رادیوگرافی دیجیتال مستقیم ،اولتراسونوگرافی داپلررنگی4D ) .

درمجاورت مرکز، پلی کلینیک  فوق تخصصی بعنوان مکمل خدمات تشخیصی راه اندازی شده وبزودی به یاری خدا شاهد حضور پزشکان بنام ایرانی مقیم داخل وخارج - به تناوب -  درآن خواهیم بودکه به درمان بیماران خاص( نیازمند اقدامات ویژه) خواهند پرداخت.

فعالیت ما از سال 1379 با مطالعات اولیه آغاز شد و اولین مرکز مرتبط در بیمارستان امیر المومنین (ع) مراغه تحت نام " ام – آر – آی  مراغه " در سال 1383 افتتاح گردید . گشایش این مرکز و استقبال مردم ، لزوم گسترش فعالیت ما را در بعدی وسیع و کامل آشکار ساخت و از سال 1384 کارهای پژوهشی و مطالعاتی و از سال 1386 فعالیت های اجرائی و ساختمانی مرکز تصویر برداری پزشکی جامع نُوا در مراغه شروع شد .روزهای سخت و روزهای خوب در این مسیر زیاد داشتیم سفرهای متعدد و مشورت های جامع با همکارانمان در نورنبرگ آلمان – آمستردام هلند -  بولونیا و فلورانس و جنوا در ایتالیا را تجربه کردیم و همه را به کار بستیم  در حد ممکن ، وهمه و همه برای اینکه کاری سنجیده وثمر بخش برای هموطنانمان بانجام برسانیم .

در این نشریه خدمات تشخیصی و غربالگری بیماریهای شایع و پر هزینه برای همکارانمان در منطقه وبیماران عزیزبه روشنی و به دور از رنگ و روی تبلیغ تجاری معرفی میشود.

به امید الطاف خداوند بزرگ ویاری مردم بافرهنگ مراغه ومدیران ومسئولان محترم نهادهای علمی واداری شهرستان واستان وهمکاران دانشمندمان در عرصه پزشکی، اطمینان داریم که خدمات این مرکز درکاهش هزینه های تامین سلامت شهروندان محترم مراغه وشهرهای مجاور-حتی در استانهای مجاور- وکاهش سفر های مردم منطقه به مراکز دورتر وپایتخت،موثر خواهد بود .

کاهش درد ورنج بیماران عزیز وبارهزینه های تشخیص ودرمان خانواده های بیماردار آرزوی قلبی ما وپاداش تلاش مقدس ما در ایجاد این بنای خیر است.

رئیس هیئت موسس ومسول فنی

 دکتر کوروش عبداللهی فرد

اخبار نوا